Kurtyny antystatyczne


Kurtyny antystatyczne wykonywane są z pasków PCV, dzięki czemu na ich powierzchni nie zgromadzą się ładunki elektrostatyczne. Pasy wykonane z tego materiału, już na etapie produkcji wzbogacane są o specjalne związki chemiczne- antystatyki, dzięki którym kurtyna otrzymuje swoje właściwości antystatyczne. Kurtyny zapewniają izolację termiczną na takim poziomie, co materiał syntetyczny, a ich rozmiary mogą różnić się w zależności od tego czego oczekuje klient. Najczęściej sklepy, które oferują sprzedaż kurtyn antystatycznych pozwalają na indywidualne dobranie rozmiaru oraz grubości pasów przez potencjalnego klienta. Swoje zastosowania mają przede wszystkim w miejscach, które zagrożone są wybuchami (przemysł chemiczny, laboratoria czy kopalnie) oraz na obszarach, gdzie wyładowania elektrostatyczne mogą spowodować uszkodzenie urządzeń. Ponadto dzięki nim można odgrodzić pomieszczenia, aby zredukować hałas, przeciągi czy zatrzymać ciepło w danym miejscu. Dodatkowym plusem jest to, że paski wykonane są z PCV, co pozwoli na swobodne przechodzenie między nimi.

Ale jak rozpoznać kurtyny PCV? Przede wszystkim na podstawie pomiarów oporu elektrycznego powierzchni materiału. Folia, z której są wykonane charakteryzuje się mniejszym oporem powierzchniowym niż folie PCV typu standard. Materiał na kurtyny antystatyczne powinien mieć właściwości rozpraszające i posiadać określony opór powierzchniowy. Dodatkowo folia, z której są wykonywane w odróżnieniu do innych materiałów standardowych powinna posiadać dodatkowe antystatyki zewnętrzne, który przyciągają cząsteczki wody. Dzieje się to dlatego, że związki chemiczne w wodzie tworzą jony, które dodatkowo poprawiają przewodnictwo elektryczne materiału. Dzięki tym wszystkim zastosowaniom związków chemicznych nie ma możliwości naładowania się kurtyny, a co za tym idzie nie powstanie żadna iskra, która mogłaby wywołać pożar lub uszkodzić urządzenie elektryczne.

Kurtyny antystatyczne najczęściej mają zastosowanie w przemyśle chemicznym, w IT oraz serwerowaniu, przemyśle wydobywczym (kopalniach) czy przemyśle elektronicznym.

Zapraszamy: https://izolacyjnie.pl/