Jak uniknąć wpadki dzięki badaniu termowizyjnym instalacji elektrycznej?


Prace instalacyjne w starym budownictwie to zawsze duży stres. Inwestor najczęściej nie ma planów instalacji, a nawet jeśli takie posiada to często zdarza się, że instalacja nie jest prowadzona zgodnie z nimi. Może to prowadzić do naruszenia starej instalacji i kosztownych poprawek, takich jak kucie, gipsowanie, malowanie. Jak uniknąć takich niespodzianek. Czy jest to w ogóle możliwe?

Badania termowizyjne instalacji elektrycznej to sprawdzony sposób by namierzyć kable elektryczne biegnące w ścianach, pod podłogą i w stropie. Jeżeli chodzi o pracę instalacyjne oraz remontowe w budynkach z instalacją zagłębioną w ścianach to w zasadzie ciężko się obyć bez uprzedniego badania termowizją. Dajmy na to, że ekipa po ukończonym remoncie wchodzi z meblami do mieszkania. Wszystko idzie dobrze do czasu zamontowania prostej, naściennej półki. Wydaje się, że praca jest banalna. Poziomica, dwa otwory i kołki montażowe. Jednak w przypadku gdy miejsce zamontowania półki nie było wcześniej ustalone pod kątem biegnących w ścianach kabli elektrycznych możemy się nie miło zaskoczyć. Utrata prądu elektrycznego, konieczność kucia w ścianach, a potem łatania przerwanych przewodów. Brzmi jak koszmar dla pracownika, który znalazł się w takiej sytuacji.

Oczywiście każdy dobry elektryk, bądź ktoś obeznany w budownictwie wie, w jaki sposób prowadzi się przewody i jak powinny przebiegać w danym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że osoba, która wykonywała instalację przed nami mogła być mniej obeznana i prowadziła trasy kablowe w sposób odbiegający od normy i poszanowania zasad bhp. Bez badania termowizją instalacji elektrycznej nie zaleca się zaczynania robót związanych z wierceniem, czy nacinaniem ścian, podłóg i stropów.

Gdzie jeszcze sprawdzą się badania termowizyjne instalacji elektrycznej. Przy rutynowej inspekcji instalacji elektrycznej. Miejsca gdzie kable bardziej się nagrzewają będą widoczne przy takim badaniu. Pomoże to zawczasu namierzyć miejsca gdzie w przyszłości może dojść do uszkodzenia izolacji.