Sonda

Twoja ulubiona marka?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Motoryzacja
    Kto z nas wyobraża sobie dzisiejszy świat bez samochodów... Największe koncerny motoryzacyjne prześcigają się w udoskonaleniach aut z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Wszystko to za niebagatelne pieniądze i w przypadku tych najnowszych "zabawek" - nie na każdą kieszeń. Jednak wraz ze wzrostem konkurencji w dziedzinie motoryzacji rośnie również popyt na auta, a co za tym idzie z czasem także spadają ceny, ponieważ to co jest na czasie dzisiaj, jutro już może być wynalazkiem z przeszłości. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele różnych marek samochodów w różnych kategoriach. Każdy wybiera sam na co go stać, co mu się podoba i czym chce jeździć na co dzień. Jeśli chodzi o niezawodność i awaryjność tych nowych aut, powiedzmy produkowanych po roku 2000, to nie do końca można powiedzieć, że postęp technologiczny pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty. Decyduje o tym właśnie fakt skupienia się na nowych rozwiązaniach, dążenie do coraz większej wielofunkcyjności auta, a to wszystko odbija się na tym co teoretycznie powinno być najważniejsza, czyli fakt, że auto powinno zawsze zawieźć kierowcę bezpiecznie do celu.
    Weźmy przykładowo takiego Mercedesa "beczkę", które do dziś poruszają się po naszych drogach. Auta te potrafią dokonać rzeczy niebywałych, a mianowicie przejechać ponad milion kilometrów i do tego wcale nie potrzebują być nafaszerowane elektroniką oraz innymi dodatkowymi systemami, kamerami, nawigacjami, itp. . Wystarczy, że posiadają solidny silnik i sukces gwarantowany. A czy ktoś z nas wyobraża sobie, że auto powiedzmy z 2005 rocznika, obładowane różnymi systemami, drogie w eksploatacji da radę wytrzymać jeszcze kilkadziesiąt lat? Trochę niestety trudno w to uwierzyć, ale to Solidny mechanik samochodowy w znanym Szczecińskim warsztacie samochodowym zaprasza na naprawy aut... Teraz bardziej wszystko się skupia na tym, aby komputer myślał za człowieka. Nie pomyślał tylko nikt nad podstawową kwestią: jeśli elektronika zawiedzie (a nie ma rzeczy niezawodnych) to niestety bez ingerencji człowieka komputer się nie naprawi i nie zadziała. Nie neguję technologii i nowoczesności w dziedzinie motoryzacji, bo sam chętnie bym nabył "cacko", które świetnie się prowadzi i jest niezawodne. Życzyłbym sobie jednak, aby było jak najbardziej niezawodne, niedrogie i tanie w eksploatacji. I mam nadzieję, że stanie się to powszechne. Pamiętajmy więc przy wyborze auta, żeby zwracać uwagę na to co najważniejsze, a więc niezawodność, tanie części. A tak naprawdę i tak wszyscy wiemy, że kupno auta jest jak przyszłość - nieznana i nieodkryta. Życzę więc powodzenia i pozdrawiam wszystkich kierowców.

Jak tanio tankować

W Polsce każdy kierowca bez wyjątku stwierdzi, że ceny benzyny są zbyt wysokie w porównaniu z zarobkami przeciętnego Polaka. Nic więc dziwnego w tym, że ludzie poszukują takich samochodów, które będą mało spalać. W niektórych krajach gdzie opłaty za korzystanie z samochodu są uzależnione od ilości emitowanych przez niego spalin poszukiwanie ekonomicznego auta jest na porządku dziennym. Zmusza to do korzystania z samochodów hybrydowych, które zyskiwać w oczach wielu kierowców. Legitymują się one najlepszym stosunkiem kosztów eksploatacji do ceny zakupu, przy tym nie mają mniejszych możliwości technologicznych niż standardowe samochody. Wysokie ceny benzyny sprawiają, że samochody elektryczne są częściej spotykane na ulicach niż to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. W dalszym ciągu jednak nie cieszą się one zaufaniem większej rzeszy kierowców. Potrzeba jeszcze kilku lat by móc powiedzieć, że sprawdzają się one w stu procentach w czasie jazdy na dłuższych odcinkach.

Obecnie już po kilkunastu kilometrach auto tego rodzaju wymaga kolejnego doładowania. Nie było to zbyt komfortowe rozwiązanie. Państwem, które zamierza zbić fortunę na ekonomicznych samochodach jest Republika Federalna Niemiec. Tamtejsze koncerny posiadają odpowiednią technologię oraz zaplecze finansowe by prowadzić badania nad nowymi rozwiązaniami, na które tak bardzo czekają kierowcy na całym świecie. Na niemieckich drogach można znaleźć również samochody pochodzące z kraju kwitnącej wiśni. Niemcy bardzo dbają o środowisko naturalne, dlatego też bardzo dobrze na tym terenie sprzedają się hybrydowe Toyoty Prius. Jeśli chodzi o samochody elektryczne dużym powodzeniem cieszy się Karabag 500E. Na razie nie można mówić o wielkim zainteresowaniu tym modelem. W Niemczech każdego roku rejestruje się ich około dwustu. Nie może to budzić wielkiego wrażenia, ale i tak daje to pierwsze miejsce jeśli chodzi o samochody elektryczne. Takich samochody można zakupić już za około trzydzieści tysięcy euro. Jeszcze dwa lata temu trzeba było zapłacić blisko dwa razy więcej.

3 komentarze do “Jak tanio tankować”

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.